Udało Ci się pozbyć problemu trądziku, jednak pozostała Ci po nim przykra pamiątka? Blizny zanikowe to częsty problem wśród osób, które pokonały tę chorobę skóry. Marzysz o tym, aby jak najszybciej się ich pozbyć i na powrót cieszyć się idealnie gładką cerą? Dowiedz się więcej o laseroterapii i spełnij swoje pragnienia!

Jak powstają blizny po trądziku?

Jak zapewne wiesz, blizny potrądzikowe, choć są częstym powikłaniem w przypadku tej choroby, wcale nie muszą się pojawić. Wiele zależy od nasilenia stanu zapalnego skóry, a także tego, jak szybko pozbędziemy się trądziku. Znaczenie ma również właściwa pielęgnacja skóry. Jeśli stan zapalny nie jest nasilony, może nas dotknąć wyłącznie zaczerwienienie lub hiperpigmentacja w miejscach, w których wcześniej pojawiły się krostki. Jeżeli problem jest wyjątkowo poważny, na tych samych obszarach zaczynają tworzyć się blizny atroficzne, zwane również zanikowymi.

Blizny potrądzikowe wywoływane są przez enzymy produkowane przez nasze ciało podczas stanu zapalnego. Zaczynają one trawić tkankę, a konkretnie jej podstawowe budulce, czyli kolagen i elastynę. Podczas procesów gojenia dochodzi do nieprawidłowej syntezy nowej tkanki, jest ona znacznie cieńsza, a przy tym niewłaściwie zbudowana. Efektem jest powstanie charakterystycznych wgłębień o okrągłym lub półokrągłym kształcie. Ich głębokość oraz rozmiary zależą od powagi przebytego schorzenia.

Czy można samodzielnie usunąć blizny potrądzikowe?

Samodzielne działania mogą pomóc w przypadku świeżych i płytkich blizn potrądzikowych, a także pozwolić uniknąć ich powstania. W pierwszym przypadku często zaleca się przepisane przez dermatologa maści steroidowe lub kremy zawierające heparynę. Aby uniknąć problemu zaleca się natomiast peelingi enzymatyczne (te mechaniczne mogą zaostrzyć problem), unikanie wyciskania i rozdrapywania zmian, a także odpowiednią dbałość o właściwe nawilżenie oraz ochronę przeciwsłoneczną skóry. Pamiętaj również, że trądzik to choroba, dlatego zawsze warto wybrać się na wizytę do specjalisty, który zaleci odpowiednie leczenie.

Profesjonalne usuwania blizn potrądzikowych

Usuwanie głębszych lub starszych blizn potrądzikowych można przeprowadzić na różne sposoby. W mniej skomplikowanych przypadkach często wystarczy jedynie przeprowadzić odpowiednią ilość profesjonalnych peelingów chemicznych lub zdecydować się na zabieg mikrodermabrazji.

W trudniejszych przypadkach same zabiegi kosmetyczne mogą nie wystarczyć, a blizny potrądzikowe trzeba będzie usunąć za pomocą zabiegów medycyny estetycznej. Za najnowocześniejsze i najskuteczniejsze w tej kwestii uważa się laserowe usuwanie blizn. Procedury tego typu wykonywane są za pomocą laserów frakcyjnych, charakteryzujących się silnie skupioną, precyzyjną wiązką. W trakcie zabiegu specjalista wykonuje nim liczne, kontrolowane mikrouszkodzenia w miejscu występowania problemu, pobudzając skórę do intensywnej, samodzielnej regeneracji. Za najskuteczniejsze uważa się lasery pikosekundowe, o najkrótszym jak dotąd impulsie. Dlatego w naszej klinice stosujemy urządzenie PicoClear oraz iPixel, należące właśnie do tej grupy.

Efekty i zalecenia po zabiegu usuwania blizn potrądzikowych za pomocą lasera

Zazwyczaj, aby uzyskać optymalny efekt, zaleca się przeprowadzenie kilku zabiegów laseroterapii. Dzięki nim skóra stanie się cudownie gładka, o równej strukturze i kolorycie. Bardzo często ma to ogromny wpływ na psychikę pacjentów, którzy odzyskują pewność siebie i pozbywają się kompleksów.

Jednak, aby osiągnąć pełen rezultat, należy stosować się do zaleceń pozabiegowych. Niezwykle ważne będą:

 • nawilżanie skóry odpowiednimi kosmetykami;
 • picie dużej ilości płynów;
 • unikanie sauny i gorących kąpieli;
 • rezygnacja z opalania;
 • intensywna ochrona przeciwsłoneczna;
 • odstawienie peelingów.

Należy również pamiętać, że po zabiegu usuwania blizn potrądzikowych przez około 7 dni skóra może się łuszczyć, a także być opuchnięta i zaczerwieniona. Niekiedy pojawia się również wysypka. Nie działaj wtedy na własną rękę i w żadnym wypadku nie staraj się przyspieszyć złuszczania. Przy właściwej dbałości o skórę po zabiegu wszystko powinno szybko wrócić do normy.

Przeciwwskazania do usuwania blizn potrądzikowych laserem

Chociaż sam zabieg laserem uznawany jest za bezpieczny, w niektórych przypadkach nie może on zostać przeprowadzony. Do przeciwwskazań do jego wykonania należą:

 • świeża lub intensywna opalenizna;
 • aktywne stany zapalne skóry oraz jej poważne schorzenia, jak łuszczyca czy AZS;
 • ciążą i laktacja;
 • nowotwory;
 • epilepsja;
 • nadwrażliwość na światło, w tym stosowanie leków oraz ziół światłouczulających;
 • przyjmowanie niektórych leków, np. antydepresyjnych, immunosupresyjnych czy tetracyklin;
 • problemy z krzepnięciem krwi lub przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych;
 • cukrzyca;
 • skłonność do powstawania keloidów czy bliznowców.

Laserowe usuwanie blizn to zabieg, dzięki któremu szybko poprawisz swój wygląd oraz samopoczucie. Dlatego nie zwlekaj i umów się na konsultację w naszej klinice, by na powrót cieszyć się doskonale gładką cerą!