Sylwester zbliża się wielkimi krokami. Naturalną rzeczą jest to, że w zimie nasza skóra blednie, jeśli nie spędzamy zimowych ferii w cieplejszym klimacie. Niestety po wakacjach opalenizna znika, ale przebarwienia nie. Często są jeszcze bardziej widoczne niż wcześniej, kontrastując z kolorem skóry.

Przyczyny powstawania przebarwień na twarzy

  • słońce,
  • skłonności genetyczne – niektóre osoby dziedziczą piegi po rodzicach lub dziadkach,
  • leki – niektóre specyfiki mogą mieć właściwości fotouczulające,
  • zmiany hormonalne – przebarwienia często pojawiają się po rozpoczęciu zażywania antykoncepcji hormonalnej lub w ciąży,
  • choroby – pojawienie się takich zmian może informować o cukrzycy, nowotworze jajnika lub niewydolności nerek,
  • kosmetyki fotouczulające – słońca nie lubią retinoidy, preparaty z kwasami i perfumy,
  • trądzik – u osób z cerą trądzikową przebarwienia pojawiają się po krostach.

By zapobiec pojawieniu się zmian pigmentacyjnych należy przestrzegać ochrony przeciwsłonecznej i stosować kremy z faktorem przynajmniej 30. Jest ważna nawet wtedy, gdy już mamy przebarwienia.

Sposoby na pozbycie się przebarwień

Pierwszym sposobem na rozprawienie się z przebarwieniami są kremy wybielające. Można je znaleźć w drogeriach. Najczęściej zawierają substancje przyśpieszające złuszczanie naskórka, takie jak: kwasy owocowe, azelainowy lub kojowy. W aptece można się zaopatrzyć w preparaty z hydrochinon obniżającą aktywność melanocytów.

Tego typu kuracja wymaga czasu i systematyczności, trzeba także brać pod uwagę, fakt że jeżeli będziemy zaniedbywać profilaktykę to bardzo prawdopodobne, że po jakimś czasie przebarwienia pojawią się znowu w tym samym miejscu. Nie pozbędziemy się w ten sposób głębokich zmian pigmentacyjnych.

Jeżeli problem przebarwień jest bardziej poważny, warto wybrać się do dermatologa, by sprawdzić, czy nie jest to objawem choroby. Lekarz może także zalecić zabiegi na przebarwienia wykonywane w specjalistycznych gabinetach, takie jak peeling chemiczny Retises CT przeprowadzany w Klinice Beauty Skin w Warszawie.

Ta kuracja opiera się na działaniu trzech substancji aktywnych: witaminy A, glukozydu askorbylu i witaminy B3. Poza walką z przebarwieniami wykorzystuje się go także w likwidowaniu oznak fotostarzenia.

Nałożenie preparatu powoduje złuszczenie wierzchniej warstwy naskórka. Dzięki czemu poprawia się koloryt skóry, która zyskuje blask i wygląda świeżo. Witamina A w postaci retinolu pobudza skórę do regeneracji złuszczając jej wierzchnią warstwę.

Glukozydu askorbylu jest aktywną formą witaminy C i bardzo silnym antyoksydantem, który nie pozwala wolnym rodnikom degradować struktury skóry. Jest także czynnikiem silnie rozjaśniającym, co pozwala na stosowanie go w terapiach mających na celu walkę z przebarwieniami.

Niacynamid, czyli witamina B3, posiada właściwości dzięki którym komórki skóry zaczynają wiązać wodę. Pobudza także procesy regeneracji po złuszczaniu.

Peeling chemiczny nie tylko wspomaga walkę z niedoskonałościami skóry, ale także skutecznie przyczynia się do zamykania porów, które również powodują pochłanianie przez skórę zanieczyszczeń – zapewniając specjaliści z Kliniki Beauty Skin.

Ma to ogromne znaczenie jeśli nasze przebarwienia są związane z tendencją do trądziku. Zmiany pigmentacyjne są często objawem starzenia się skóry, tak jak rozszerzone pory, szczególnie na nosie i policzkach. Stosując ten zabieg możemy przeciwdziałać obydwu tym problemom.

Opalenizna może pięknie wyglądać na twarzy jednak nadużywanie słońca może prowadzić do degradacji skóry, które jest szczególnie widoczne w zimowych miesiącach, gdy cera blednie ukazując skalę zniszczeń. Warto o nią zadbać by cieszyć się piękną i gładką twarzą.