redukcja_cellulitu

Fala akustyczna to pojęcie dość skomplikowane, a jego zrozumienie wymaga znajomości terminów z dziedziny fizyki. Mimo to warto poznać to zjawisko, gdyż jego działanie może mieć zbawienny wpływ na proces odchudzania, redukcji tkanki tłuszczowej oraz cellulitu. Fala wykorzystywana jest w medycynie estetycznej, a zabiegi z jej użyciem cieszą się ogromną popularnością, dlaczego?

Fala akustyczna

Fala akustyczna należy do fal podłużnych, rozchodzi się w ośrodku zaburzenia gęstości. Może poruszać się po wszystkich stanach skupienia – ciele stałym, cieczy oraz  gazach. Wbrew stereotypowemu myśleniu, fale akustyczne to nie tylko fale dźwiękowe, które są słyszalne dla ludzkiego ucha, ale również te o bardzo wysokich częstotliwościach, które nie są odczytywane przez żaden zmysł człowieka. Ultradźwięki, czyli  fale akustyczne o najwyższej częstotliwości znalazły swoje szerokie zastosowanie w medycynie, w szczególności fizjoterapii oraz przy rehabilitacjach. Okazuje się jednak, że fala ta jest niezwykle skuteczna w redukcji cellulitu i tkanki tłuszczowej, zatem coraz częściej wykorzystuje się jej działanie w medycynie estetycznej jako leczenie falami akustycznymi – Acoustic Wave Therapy (AWT).

Fala akustyczna na cellulit

Jednym z powodów, dla którego fala akustyczna chętnie stosowana jest w medycynie estetycznej, jest jej działanie na tkanki skórne. Oddziaływanie bardzo wysokimi częstotliwościami na tkankę łączną, znacznie poprawia jej napięcie i elastyczność. Dodatkowo fale pobudzają mikrokrążenie i rozbijają stwardniały kolagen, blokujący nagromadzone komórki tłuszczowe. Dzięki temu następuje nie tylko redukcja cellulitu, ale również jego bezpośredniej przyczyny, co sprawia, że efekt utrzymuje się na dłużej. Fala akustyczna na cellulit jest skuteczna również jako zabieg  profilaktyczny, który poprawia kondycję skóry i zapobiega tworzeniu się nieestetycznych zmian.

Fala akustyczna na odchudzanie i modelowanie sylwetki

Zabieg AWT należy do zabiegów na ciało redukujących tkankę tłuszczową, które są skuteczne w procesie odchudzania i modelowania sylwetki. Bezpośrednie działanie fal dźwiękowych na komórki tłuszczowe doprowadza do ich rozpadu oraz usunięcia z organizmu. Dzięki redukcji tkanki tłuszczowej dochodzi do zmniejszenia obwodu partii ciała, która została poddana zabiegowi. Skutecznie wysmukla sylwetkę za sprawą zwiększenia napięcia na poziomie tkanki łącznej, pozostała tkanka tłuszczowa utrzymywana jest na swoim poziomie.

Jak wygląda zabieg z wykorzystaniem fali akustycznej

Na wybraną partię ciała, która ma zostać poddana zabiegowi, nakłada się specjalną substancję w formie żelu, której zadaniem jest skupienie energii fali, tak aby nie utraciła jej zanim nie dotrze do celu. Następnie, za pomocą specjalnego urządzenia oddziałuje się na skórę ultradźwiękami. Cały proces trwa około 30 minut i jest w pełni bezpieczny dla skóry, a zazwyczaj także bezbolesny. Niewielkie dolegliwości bólowe mogą wystąpić u pacjentów o większej wrażliwości na ból. Jego wykonanie nie wpływa w żaden sposób na codzienne funkcjonowanie i nie ma żadnych zaleceń pozabiegowych. Należy jednak odłożyć zabieg falą akustyczną w przypadku:

  • ciąży i karmienia piersią,
  • wystąpienia chorób nowotworowych,
  • leczenia środkami z kortyzolem (należy zaprzestać przyjmowania leków na minimum 6 tygodni przed planowanym zabiegiem),
  • przyjmowania leków przeciwzakrzepowych.

Z zabiegu powinny również zrezygnować osoby w okresie dojrzewania, poniżej 18 roku życia, zgodę do wykonania zabiegu powinien w tym wypadku wydać lekarz po uprzedniej konsultacji. Wykonania AWT odradza się również osobom cierpiącym na problemy z krzepliwością krwi.