otoplastyka beautyskin

Odstające uszy to dość częsty problem, dotykający ok. 3-4% populacji (chociaż diagnoza jest nieco subiektywna, a liczba ta zależy od tego, co uważane jest za odstające ucho), który może powodować wiele kompleksów i nieprzyjemnych uwag innych ludzi, szczególnie wśród dzieci. Jak zmniejszyć odstające uszy? Czy warto poddać się ich korekcji?

Odstające uszy, czyli jakie?

Ucho zewnętrzne zwykle odchyla się od głowy pod kątem około 20 do 35 stopni. Jeśli kąt jest większy niż 35 stopni, uszy wyglądają na „odstające”. Odstające uszy mogą być cechą rodzinną, choć często występują też przypadkowo. Posiadanie odstających uszu nie powinno wpływać na słuch.

Operacja na odstające uszy – na czym polega

Korekta odstających uszu, znana również jako otoplastyka, może poprawić ich kształt, pozycję lub proporcje. Wada struktury ucha od urodzenia lub taka, która staje się widoczna wraz z rozwojem, może zostać skorygowana właśnie przez otoplastykę. Zabieg ten zalecany jest również dla osób, których ucho czy uszy są zniekształcone przez uraz. Otoplastyka najczęściej jest przeprowadzana w dzieciństwie, ale może być też wykonywana u dorosłych pacjentów.

Otoplastyka polega na chirurgicznym przekształcaniu małżowiny usznej, które wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. U dzieci stosuje się znieczulenie ogólne. Procedura trwa około jednej do dwóch godzin. Po zabiegu pozostaje cienka blizna, ale jest zlokalizowana za uchem i poza zasięgiem wzroku. Blizna z czasem zniknie, a w większości przypadków będzie ledwo zauważalna. Otoplastyka tworzy bardziej naturalny kształt uszu, poprawiając proporcję uszu względem twarzy. Korekta nawet drobnych deformacji może mieć ogromne korzyści dla wyglądu i samooceny. Jeżeli odstające lub zniekształcone uszy niepokoją Ciebie lub Twoje dziecko, możesz rozważyć operację plastyczną.

Operacja odstających uszu – rekonwalescencja

Pacjent przez kilka dni po operacji musi nosić bandaże na uszach. Do szkoły lub pracy może wrócić w ciągu tygodnia od operacji. Należy jednak unikać czynności, które mogą spowodować uraz lub uszkodzenie uszu w okresie rekonwalescencji. Należy zrezygnować z fizycznych sportów kontaktowych, takich jak sporty walki czy piłka nożna na co najmniej 3 miesiące. Pływania należy unikać do 8 tygodni po operacji.

Czy warto zdecydować się na korektę odstających uszu?

Odstające uszy mogą być źródłem wielkiego zakłopotania zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Bycie wyśmiewanym lub prześladowanym z powodu uszu może wpłynąć na pewność siebie dziecka, jego samopoczucie i zachowanie.

Nawet dorośli z odstającymi uszami mogą czuć się zawstydzeni do tego stopnia, że ​​wpływa to na ich codzienne życie. Mogą nie chcieć nosić kasku ani innych nakryć głowy i stresować się, że ktoś zwróci uwagę na ich uszy. Korekta odstających uszu może prowadzić do wzmocnienia pewności siebie i podwyższenia samooceny.

Otoplastyka jest zwykle bezpieczną i skuteczną procedurą o wysokim wskaźniku zadowolenia. Skontaktuj się z naszą kliniką  i umów się na konsultację chirurgiczną!