Kalorie, makroskładniki, witaminy, minerały, indeks gikemiczny, białka, tłuszcze… – elementów, które należy uwzględnić w planie żywieniowym jest bardzo wiele. Jak więc ułożyć dietę i nie zwariować? Przede wszystkim podejdź do zdrowego odżywiania i odchudzania ze spokojem i rozwagą. Jeśli twoim głównym celem jest utrata wagi, nie licz na diety-cud, ale skup się na podstawach zdrowego odżywiania. Jak to zrobić? Z pomocą naszych specjalistów prezentujemy 3 podstawowe kroki do zdrowej, zbilansowanej diety odchudzającej.

Krok 1 : Konsultacja u dietetyka

Myślisz, że wizyta u dietetyka nie jest Ci do niczego potrzebna? To błąd. Bez względu na to czy masz do zrzucenia zaledwie kilka kilogramów nadwagi czy chorujesz na otyłość – konsultacja ze specjalistą zawsze jest dobrym pomysłem. Dietetycy BeautySkin często rozmawiają z Pacjentami i Pacjentkami, którzy stosowali już wiele różnych diet i nie przyniosły one oczekiwanych rezultatów. Zwykle wynikało to albo ze zbyt rygorystycznych zasad żywienia albo z niedopasowania systemu żywieniowego do potrzeb danej osoby. Dieta, którą pomoże Ci ułożyć specjalista będzie zgdona nie tylko z twoim celem sylwetkowym czy zdrowotnym, ale także z… preferencjami. Z pomocą dietetyka, szybciej osiągniesz upragnione efekty – bez ogromnych wyrzeczeń, efektu jojo i spadków motywacji. Jednak to nie jedyne powody, dla których warto skorzystać z usług eksperta. Bardzo często nawet zbilansowany, dopasowany do zapotrzebowania kalorycznego plan żywieniowy to za mało. Dlaczego? Ponieważ problemy z odchudzaniem mogą wynikać z różnych przyczyn zdrowotnych, zwłaszcza zaburzeń hormonalnych, chorób tarczycy, chorób autoimmunologicznych czy nietolerancji pokarmowych. Samodzielnie bardzo trudno znaleźć przyczynę braku postępów, a doświadczony specjalista wie dokładnie jakie badania zlecić i jak dobrać żywienie i suplementację dla osób z poszczególnymi kłoptami zdrowotnymi.

Krok 2: Badanie składu masy ciała i badanie na nietolerancje pokarmowe

Wstępna diagnostyka to podstawa do ułożenia optymalnej diety. W naszej klinice, Pacjenci mogą wykonać oba te badania i skonsultować je z dietetykiem. Jest to holistyczne podejście do odchudzania, które daje niemal całkowitą pewność sukcesu. Na czym polegają te badania?

  • Analiza składu ciała (BC, body composition) służy m.in.do określenie procentowej zawartości tkanki tłuszczowej oraz części beztłuszczowej. Pozwala ustalić czy występują jakieś nieprawidłowości w zawartości tłuszczu, mięśni, białka wody i minerałów. Badanie pozwala lepiej dobrać cele żywieniowe oraz monitorować postępy odchudzania.
  • Badania na nietolerancje pokarmowe służy do określenia produktów, które wywołują nieprawidłowe reakcje organizmu,np. bóle brzucha, zaparcia, nudności, zmiany trądzikowe, biegunki, wymioty, migreny czy bóle stawów. Jednak test pokarmowy warto zrobić nawet wówczas, gdy nie mamy żadnych niepokojących objawów. Jak tłumaczą nasi dietetycy, alergie czy nietolerancje pokarmowe mogą nie dawać o sobie znać nawet przez wiele lat, a mimo to wywołują negatywne zmiany w organizmie, które wychodzą na jaw np. w okresie menopauzy. Takie badanie daje znacznie większe możliwości dopasowania diety do potrzeb danej osoby, tak by była nie tylko skuteczna, ale i bezpieczna.

Krok 3: Obserwowanie reakcji swojego organizmu

Nawet najlepsza dieta nie da rezultatów, jeśli nie wprowadzimy jej w życie. Należy więc zastosować się do jej zaleceń i  sukcesywnie obserwować rezultaty. Warto w tym celu posłużyć się zapisywaniem obserwowanych zmian. Nie chodzi jedynie o tracone centymetry czy kilogramy, ale także reakcje organizmu i własne samopoczucie. Jeżeli np. raz na jakiś czas doskwierają nam bóle brzucha albo uczucie ciężkości, należy sprawdzać po spożyciu jakich produktów się one pojawiają. Pamiętajmy, że nawet bardzo zdrowe pokarmy, np. jaja kurze mogą wywoływać pewne negatywne reakcje. Czasem należy odstawić je na kilka tygodni, aby przekonać się czy dolegliwości ustąpią. Proces odchudzania zawsze powinien być połączony z troską o stan zdrowia, ponieważ niedobór kalorii – nawet niewielki stanowi pewien stresor dla organizmu. Należy zrobić wszystko, aby wraz ze spadkiem wagi nie dopuścić do problemów ze zdrowiem.

Zapraszamy do BeutySkin na konsultacje dietetyczne oraz wszystkie potrzebne badania, które zagwarantują Ci wymarzone efekty! Umów się już dziś!